Domain Prosedürleri

Son Güncellenme: 12 Mart 2023

Alan adı işlemleri, uluslararası kuruluş ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından belirlenen prosedürler çerçevesinde gerçekleştirilir. Bu prosedürler ilgili otoriteler tarafından belirlenir, dünya çapında geçerlidir, değiştirilemez ve tüm alan adı uzantılarını bağlayıcıdır.

Bir alan adının süresi dolduğunda, alan sahibi tüm yönetici haklarını kaybeder. Kayıt süresi dolan alan adları için iletişim bilgilerinin değiştirilmesi, DNS değişikliği, alan adı sahibinin iletişim bilgilerinin değiştirilmesi gibi yönetim işlemlerine izin verilmez.

Alan Adı Kayıt

Alan adları, ilk gelene ilk hizmet esasına göre kaydedilir. Çoğu alan adı için herhangi bir belge gerekmeksizin istediğiniz zaman kayıt olabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapan müşterilerimiz alan adını anında, banka havalesi veya elektronik havale ile ödeme yapan müşterilerimiz ise hesabımıza ulaştıktan ve/veya müşterimizin ödeme bildirimi göndermesinden sonra banka dekontu ile alan adını tescil ettirmektedir. ".TR" gibi uzantılı domainler uygulama içerisinde kayıt oldukları için kayıtlı ve kayıtsız olmak üzere iki farklı süreçten geçerler. Belgelenmemiş .TR alan adları, belgelerin gönderilmesinden sonra 24 saat içinde, lisanslı alan adları ise 1-4 iş günü içinde tescil edilir.

Alan adı tescil fiyatları ABD doları üzerinden hesaplanmakta olup, kur farkı nedeniyle artabilir veya azalabilir.

Alan Adı Yenileme

Alan adları, kayıt sırasında sistem tarafından görüntülenen fiyat üzerinden yenilenebilir. Alan adları, kayıt süresinin bitiminden sonraki ilk 33 gün içinde sistemde gösterilen fiyat üzerinden yenilenebilir. 33 gün sonra, alan adlarının 75 ABD Doları + KDV ile 125 ABD Doları + KDV (bilinen uzantılar: .COM 100 ABD Doları + KDV, .NET 75 ABD Doları + KDV, .NET 75 ABD Doları + KDV, .ORG 75 ABD Doları +) arasında değiştiği kurtarma dönemi başlar. Farklı restorasyon ücretlerinin ödenmesi üzerine iade edilebilir. İkinci 33 günlük sürenin ardından alan adının yenilenemeyeceği 15 günlük bir silme süresi başlar.

Süreç alan adı uzantısına göre değişiklik gösterebilmekte olup, bazı uzantılar alan adı kayıt süresi sona erdikten sonra yenilenemeyebilir.

Alan adı yenileme fiyatları ABD doları kuruna göre hesaplanır ve kur nedeniyle önemli bir fark olması durumunda artırılabilir veya azaltılabilir.

Alan Adı Silinme

Alan adları kayıt sırasında silinemez. Kayıt dönemi ve sonrasındaki sürecin tamamlanması gerekmektedir. Bu süreçte silme talep edilirse müşterinin alan adına erişimini kesmek politikamızdır. Tüm işlemlerden sonra alan adı boşa gidebilir.

Alan adının tüm süreçlerden geçmiş ve boşa gitmemiş olması durumu firmamızdan değil, alan adını işgal sistemine tescil ettirmek isteyen firmalardan kaynaklanmaktadır.

Önemli Uyarı

Alan adınızın süresinin dolması durumunda Netx, sistemimizde kayıtlı e-posta adresinize alan adı kaydınızı uzatmanız gerektiğini bildiren bir bildirim e-postası gönderir. Bu e-posta içerisinde yer alan bilgilendirme metnine ek olarak size verilen kullanıcı adı ve şifre ile müşteri panelinden alan adınızı yönetmenizi sağlar.

Netx, çeşitli özel durumlar nedeniyle alan adının sona ermesinden, alan adının kapatılmasından ve silinmesinden sorumlu değildir ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ipuçları sağlar.